عمل سفید کردن دندان‌ها چه مدت به طول می‌انجامد؟

سوال : عمل سفید کردن دندان‌ها چه مدت به طول می‌انجامد؟

پاسخ : معمولاً کل فرآیند درمان ظرف سه الی چهار هفته انجام می‌شود. در ابتدا لازم خواهد بود که فرد دو تا سه مرتبه توسط دندانپزشک ویزیت شود. دندان‌پزشک یک محافظ مخصوص برای دهان فرد خواهد ساخت. با شروع درمان توسط دندانپزشک لازم است که فرد درمان را در منزل ادامه دهد. این بدان معناست که باید از مواد سفید کننده  طی دو الی چهار هفته هر بار سی دقیقه الی یک ساعت به طور منظم استفاده شود.
البته محصولات جدیدی وجود دارند که می‌توانند برای 8 ساعت بر روی دندان‌ها قرار گیرند. به این ترتیب می‌توان طی یک هفته به نتایج رضایت‌بخشی رسید.


سوال : آیا روش‌های دیگری هم وجود دارند؟
پاسخ : سفید کردن دندان به کمک لیزر یکی از روش‌های جدیدتر است. در این عمل از یک قطعه لاستیکی برای محافظت لثه استفاده شده و دندان‌ها به مواد سفید کننده آغشته می‌شوند. سپس نور یا لیزر بر دندان‌ها تابیده می‌شود تا مواد شیمیایی را فعال کند. نور باعث افزایش سرعت واکنش مواد سفید کننده شده و عمل سفید کردن دندان‌ها سریع‌تر انجام خواهد گرفت.
نتایج محصولات سفید کننده‌ی خانگی چگونه است؟
محصولات خانگی متنوعی وجود دارند و کارایی آنها به مقدار ماده‌ی سفید کننده‌ی مورد استفاده بستگی دارد.
گرچه محصولات خانگی سفید کردن دندان‌ها ارزان‌تر هستند، اما نظارت دقیقی بر ایمنی آن‌ها وجود نداشته و این محصولات معمولاً خاصیت اسیدی بیشتری دارند. بنابراین این احتمال وجود دارد که این محصولات به لثه و دندان‌ها آسیب برسانند. از آنجاییکه سفید کردن دندان‌ها فرآیند پیچیده‌ای است توصیه می‌شود قبل از شروع هر نوع درمان با دندان‌پزشک خود مشورت کنید.
آیا می‌توان فقط دندانی را که ریشه‌ی آن پر شده است، سفید کرد؟
بله. بعضی اوقات رنگ دندانی که مرده است و ریشه‌ی آن پر شده تغییر می‌کند. اگر دندان عصب کشی شده باشد، احتمالاً قسمتی که حاوی عصب است دوباره باز خواهد شد و مواد سفید کننده در درون دندان قرار خواهند گرفت.